Zabıta Nasıl Olunur?

Devlet kurumlarının çok sayıda zabıta alımı yapmasından dolayızabıta nasıl olunur ve zabıta memuru olma şartları nelerdirsoruları sorulmaya başlanmış durumda. Her memurluk konusunda sizlere elimizden geldiğince bilgi vermeye çalıştığımız gibi zabıta memuru olma hususunda da bilgi vermeye çalışacağız.

Zabıta memurluğu lise ve üniversite mezunları arasından yapılmaktadır. Zabıta memurualımlarından başvuru yapacak olan kişilerden KPSS puanı istenmektedir. İstenilen baraj puanını geçen kişiler arasından en yüksek puan alanlar mülakata çağırılır mülakat sınavında başarılı olan kişiler ise en kısa zaman içerisinde göreve başlarlar.

Zabıta memuru olmak için sadece KPSS sınavından yüksek almış olmak yeterli bir kriter değildir. Yazımızın devamında zabıta olma şartları nelerdir konusunda detaylı bilgi bulunmaktadır.

 • Türk Vatandaşı olmak
 • 25 yaşından büyük olmamak
 • Herhangi bir kamu hakkında mahrum kalmamış olmak
 • Taksirli suçlardan dolayı herhangi bir ceza almamış olmak
 • Herhangi bir bedensel engeli bulunmamak

Bu saymış olduklarımız her kurumun istediği genel şartlardır. Bu şartlara ek olarak kurumlar kendi şartlarını diğer kurumlardan farklı olarak belirlemektedir. Herhangi bir zabıta memuru alımı yapılması durumunda istenilen şartlar kurumun ilanında yer alacaktır.

 

Aramalar: , , ,

 

More Posts in Meslekler

 
 

Paylaş 
 
 

2 Comments

 • tayfun akcay

  Merhaba,
  2010 ön lisans kpss sınavından 70 puan almış bulunmaktayım. Zabıta mesleği sevdiğim ve yapmak istediğim meleklerden bitanesi dir.sorumluluk sahibi bir vatandaşım. Bu meslekte de görev almak isterim.bilginize fakat başvurular nasıl yapılır yardimci olur musunuz.

 • tayfun akcay

  2010 yilinda ön lisans kpss sınavını 70 puanla tamamlamış bulunmaktayım.zabita mesleğine ilgi duymaktayım.bunun yani sıra Sorumluluğunu bilen bir vatandaşım. Bana bu alanda yardimci olmanızı temenni ederim. Bilginize…

 
 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir