Sanal Ofis Nedir?

sanal-ofis

Firmalar 100 liradan 100 bin liraya kadar çeşitli maliyetlere internet siteleri kurup, “sanal ofislerini” oluşturabiliyor.

İnternet sitesi tasarımcısı Eda Gül, “İnternet sitelerinin, firmaların 7 gün 24 saat açık ‘sanal ofis’i haline gelebildiğini” belirterek, ihracatını arttırmayı hedefleyen girişimcilerin, bu kanalı aktifkullanması gerektiğini” belirtti.

İnternet siteleri aracılığıyla reklam-pazarlama sektörü çeşitli yeniliklerle karşılaşıyor. Konuyailişkin AA muhabirine açıklamalarda bulunan internet sitesi tasarımcısı Gül, internet sitelerininfirmaların 7 gün 24 saat açık “sanal ofis”i haline gelebildiğine dikkati çekti.

İnternet sitelerinin firmaların reklamını yerelin ötesinde uluslararası düzeyde yaptığını ve hedefkitleye doğrudan ulaşılabilmesine imkan tanıdığını belirten Gül, “Ankara’da oyuncak üreten yerel bir firma Danimarka’dan da sipariş alabiliyor. Firmalar, bununla birlikte yenilikleri, duyuruları,ürün tanıtımını çok daha kısa sürede ve tasarruflu bir şekilde müşterilerine iletebiliyor. Kağıt, posta, personel gibi masrafların yanı sıra zamandan da tasarruf ediliyor” diye konuştu.

-“KOBİ’ler e-ticaret ile globalleşiyor”

Türkiye’nin ekonomik büyümesi için ihracatın önemine dikkati çeken Gül, bu kapsamda internetüzerinden satışın da giderek önem kazandığını ve yakın zamanda bu önemin daha da artacağını söyledi.

Gül, KOBİ’lerin Türkiye ekonomisinde ayrı bir yere sahip olduğunun altını çizerek, “Birçok yerel firma, açtıkları internet siteleri sayesinde uluslararası ticarete girmeye başladı. İhracatınıarttırmayı hedefleyen Türkiye’nin girişimcileri, bu kanalı aktif kullanmalı. KOBİ’ler e-ticaret ile globalleşiyor” değerlendirmesinde bulundu.

– 100 liradan 100 bin liraya kadar internet sitesi

İnternet sitesi sahibi olmak için gerekli maliyetlerin 3 başlık altında toplanabileceğini anlatan Gül, şu bilgileri verdi:

“Bunlardan birincisi, internet sitesinin ismi (alan adı) için yapılan ödeme. Öncelikle siteniz için bir alan adı almanız gerekir. Örneğin “www.firmaismi.com.tr” gibi. Sonu “.tr” ile biten alanadlarının tescili 25 lira civarında iken, “.com” ile biten alan adları ortalama 8 dolar ile 15 dolararasında değişiyor. Diğer ödemelerden biri ise internet sitesinin barındırılması (hosting) için yapılan ödeme. Hazırladığınız siteniz için belirli bir sunucuda (server) hafıza kiralamanız gerekir ki buna internet sitesi hosting (barındırma) denir. Bu hizmeti veren sunucunun modern, süratli ve güvenilir olmasına dikkat edilmeli. Hosting ödemeleri genelde 1 yıllık olarak yapılırken, en düşük 30 liradan başlayarak firmanın ihtiyacına göre artar.

Bir de kurulumu hazır hale gelen internet sitesinin, tasarım maliyeti için yapılan ödeme vardır. Bu da firmanın ihtiyaçlarına göre artar. Günümüzde 100 liraya da internet sitesi yapılırken, farklıihtiyaçlara göre bu rakam çeşitli hizmetlerle birlikte 100 bin liraya kadar çıkabilmektedir.”

http://www.sanalofisci.com

 

Aramalar: ,

 

More Posts in İş Fikirleri

 
 

Paylaş 
 
 
 

Leave a Reply