Özgeçmişte Bulunmaması Gerekenler

ozgecmiste-bulunmasi-gerekenler

Özgeçmişte Bulunmaması Gerekenler

Doğru hazırlanmış bir özgeçmiş ile iş görüşmesine çağrılmayı sağlamak mümkündür. Ayrıca iş ilanında istenen özelliklere sahip olduğunuzu doğru şekilde belirterek işi alma ihtimalinizi de güçlendirmiş olursunuz. Etkileyici bir özgeçmiş hazırlamak için çok uzun olmayan ve gereksiz detaylara girmeden bir özgeçmiş hazırlanmalıdır. Doğru hazırlanmış bir özgeçmişte olması gerekenlerin yanı sıra olmaması gerekenlerde bulunmaktadır. İnternet üzerinden elemanonline veya kendiniz hazırlayacağınız bir özgeçmişte olmaması gerekenleri üç başlık altında toplamak mümkündür.

1- Özgeçmişinizde boşluklar bulunmamalıdır
Özgeçmişlerde bulunan boşluklar işe alım yöneticilerinde kuşkuya neden olur. Çalıştığınız işler arasında boşluk varsa o sürede ne yaptığınız çok önemlidir. Özgeçmişinizde işten çıkarılma gibi sebeplerle boşluklar varsa bu boşluklara açıklama getirmek gerekir. Cv örnekleri arasından seçeceğiniz yazıda iş hayatınızda edindiğiniz bilgileri belirttiğiniz gibi, niçin çalışmadığınızı da belirtmeniz gerekmektedir.

2-Çalıştığınız her firma, üye olduğunuz her kulüp, yaptığınız her spor, katıldığınız her projeyi belirtmek gerekmez
İnsan kaynakları yöneticileri CV incelerken çok tecrübelidirler, abartılı ve gereksiz bilgiler içeren özgeçmişler ise onlar üzerinde olumsuz etki yaratacaktır. Özgeçmiş hazırlarken başvurduğunuz iş ile ilgili aktiviteleri eklemek doğru olur. Özgeçmiş hazırlarken yetenek ve deneyimlerinizi değerlerini azaltmadan olabildiğince kısa ve öz şekilde belirtmelisiniz.

3-Özgeçmişinizde gereksiz detaylara yer vermeyin
Özgeçmişinizde çok fazla alakasız iş bulunuyorsa her birinde üstlendiğiniz görevleri belirtmeniz gerekmez. Tüm detayları özgeçmişinizde belirtirseniz çok uzun ve sıkıcı olur. Başvurduğunuz pozisyonla ilgili tecrübelerinizi belirtmeniz daha iyi bir CV hazırlamak için yeterlidir. Diğer iş tecrübelerinizi ise iş başlıkları ile belirtmeniz yeterli olur.

 
 

More Posts in CV Örnekleri

 
 

Paylaş 
 
 
 

Leave a Reply