Özgeçmiş Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Özgeçmiş

Özgeçmiş

Özgeçmiş Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Özgeçmiş hazırlarken nelere dikkat edilmelidir, cv nasıl hazırlanmalıdır? Önce özgeçmiş örnekleri sayfamızdan herhangi bir özgeçmişi bilgisayarınıza indirip deneme yanılma yapabilirsiniz. Cv hazırlarken öncelikle yazıya ve yazım kurallarına çok dikkat edilmelidir, mükemmel bir özgeçmişe, harika bir kariyere de sahip olsanız kötü yazım tarzınız ve yaptığınız yazım hataları yüzünden mülakata dahi çağırılmadan elenebilirsiniz. İş veren kurumlar cv incelerken yazıya çok dikkat eder, 3 kişilik kontenjana 100 kişilik bir başvuru var ise 97 kişiyi elemenin ilk yolu yazıdır, kötü bir şekilde yazılmış cv’ler, yazılırken özenilmemiş özgeçmişler iş veren kişi veya kişileri veyahut iş başvuru formunu yani cv’yi inceleyen kişileri “Başvuran kişi daha cv’ye özenmemiş, yapacağı işi özenerek yapmasını nasıl bekleyebilir ki ?” düşüncesine iter ve bu da adaylar arasından elenmenize neden olur.

Cv hazırlarken hazırlayacağınız cv’nin eksiksiz olmasına dikkat etmelisiniz, oldukça özen göstererek ve mükemmel olarak hazırlamalısınız. Cv hazırlama hakkında pek bilginiz yok ise başarılı bir şekilde hazırlanmış özgeçmiş formlarını, cv örneklerini incelemeli ve incelediğiniz cv formlarını göz önünde bulundurarak kendi cv’nizi hazırlamalısınız. Peki cv yani özgeçmiş formu nasıl hazırlanır ?

Ayrıca Bkz:

İşe alım sürecinizi daha profesyonel hale getirecek kaliteli özgeçmiş hazırlama hizmetleri için SadeceON’u ziyaret edebilirsiniz. Bu konuda tecrübe edinmiş, yüksek değerlendirmeler almış hizmet verenler tarafından iş aradığınız sektöre uygun ve etkili bir cv hazırlatabilirsiniz. Üstelik 10 liradan başlayan ekonomik fiyatlarla hızlı ve kolay bir şekilde yaptırmanın avantajını SadeceON’da yaşabilirsin.

Özgeçmişte Yer Alan Maddeler  Nelerdir ?

Özgeçmişte bulunması gereken belli başlı maddeler vardır, bu maddeleri elinizden geldiğince profesyonel bir şekilde yazmalısınız. Özgeçmiş hazırlarken dikkat etmeniz gereken 8 maddeyi aşağıda yazdık. Peki nedir bu maddeler ? Buyrun hep birlikte göz atalım…

1. Kariyer Hedefi

CV’lerin içerdiği ilk madde kariyer hedefidir. Sonuç olarak bir işe başvuruyor, bir şirketin bünyesinde işe başlamak istiyorsunuz ve doğal olarak buradaki hedefiniz, amacınız şirket için oldukça önemli bir noktadır. Bu bölümde şirketteki hedefinizden bahsetmelisiniz ve bunu yaparken çok dikkatli olmalısınız. Bu bölüm özgeçmişteki en tehlikeli kısımdır. Bu kısma yazdığınız yazı tamamen elenmenize neden olabilir veya diğer adaylara karşı bir adım öne geçminizi sağlayabilir. Bu bölümü fazla uzun tutmadan yazmalısınız ve hedeflerinizi mutlaka şirketi överek, şirketten bahsederek yazmalısınız. Asla yükselmeyi hedef olarak yazmamalısınız, çünkü pozisyonunuzda yükselmek demek resmen üst biriminizdeki personelin yerinde gözünüz olduğunu belirtir ve belki de cv bu gözünüz olan personel tarafından okunmaktadır. Kısacası hedefinizden bahsederken şirketin daha iyi yerlere gelmesini hedeflediğinizi ve kendinizin de bu başarının bir parçası olmak istediğinizi ve buna benzer şeyler yazmalısınız.

2. Kişisel Bilgiler

Özgeçmiş formundaki ikinci kısım kişisel bilgilerdir. E-mail adresiniz başta olmak şartıyla adınız, soyadınız, adresiniz ve herhangi bir durumda size ulaşılabilecek telefon numaralarını yazacağınız bölümdür. Bu kısım CV’nin ortasına veya sol üst köşeye yazılmalıdır, bu kısmın yerine dikkat edilmelidir, bu kısmın yerini yanlış yazmanız durumunda adaylıktan elenebileceğinizi göz önünde bulundurmalısınız. Henüz kişisel bilgilerin nereye yazılacağını dahi bilmeyen birinin işe alınma ihtimali diğer adaylara göre oldukça düşük sayılır… Her ne kadar kişisel bir bilgi olmuş olsa da doğum yeriniz, doğum tarihiniz, ilişki durumunuz ve benzeri bilgileriniz özgeçmişin kişisel bilgiler kısmına yazılmaz ve eğer yurtdışında çalışmıyorsanız uyruğunuzu da yazmanıza gerek yoktur.

Ayrıca bkz: Özgeçmiş uzunlu nasıl olmalıdır?

3. Eğitim Durumu

CV’lerin bir diğer kısmı eğitim durumudur. Mezun olduğunuz okulları en son mezun olduğunuz okul başta olmak üzere yüksekten alçağa doğru sıralayıp yazmalısınız, yani ilkokul, ortaokul, lise, üniversite şeklinde değil üniversite, lise, ortaokul ve ilkokul şeklinde yazmalısınız ve yaptıysanız mutlaka yükseklisans ve master gibi bilgilerinizi yazmalısınız, bu bilgiler sizi diğer adaylara karşı bir adım öne geçirir. Bu kısımda çalışma – iş bilgileriniz yer almaz, daha önce bir işte çalıştıysanız veya bir birimde staj yaptıysanız bu bilgileri bu bölüme değil bir sonraki bölüm olan iş/staj deniyimi bölümüne yazmalısınız. Çoğu insan yaptığı stajı eğitim durumu kısmında yazmaktadır ve bu da özgeçmiş hazırlarken yapılan hatalardan biridir.

4. İş – Staj Deneyimi

Özgeçmişlerin belki de en can alıcı kısmı olan iş/staj deneyimi kısmına geldik. Şüphesiz ki daha önce yaptığınız stajlar, çalıştığınız yerler ve pozisyonlar işe alınmanızda veya alınmamanızda aktif rol oynamaktadır. Bunları doğru ve düzenli bir şekilde yazacağımız bölüm burasıdır. Tıpkı eğitim durumunda olduğu gibi en son yaptığınız, çalıştığınız iş başta olmak üzere geriye doğru sıra ile yaptığınız işleri, çalıştığınız şirket – yerleri ve yaptığınız stajları yazmalısınız. Çalıştığınız yerlerden bahsederken buralarda yaptığınız işleri, hangi pozisyonda olduğunuzu ve varsa başarılarınızı mutlaka yazmalısınız, daha önceki işlerinizde aldığınız her başarı hanenize artı puan olarak yazılacaktır, bu nedenle aldığınız başarı – ödül var ise bunları özellikle belirtmeniz sizin faydanıza olacaktır.

5. Beceriler

CV’lerde bir de beceriler kısmı bulunmaktadır. Bu bölümde ne tür becerilere sahip olduğunuzu yazarsınız. Becerilerden kasıt bildiğiniz yabancı diller, kullanabildiğiniz bilgisayar programlarıdır ancak başvurduğunuz iş için extra sahip olunması gerektiğini ve sizin sahip olduğunuzu düşündüğünüz bir beceri var ise bunu mutlaka cv’ye eklemelisiniz. Becerileriniz kısmında yazdığınız yabancı dilleri veya kullanabildiğiniz bilgisayar programlarını ne kadar ve nasıl kullanabildiğinizi yani bu alandaki seviyenizi mutlaka yazmalısınız, çünkü  iyi ile çok iyi, çok iyi ile mükemmel arasında ciddi farklar vardır… Bildiğiniz dillere ingilizce’yi eklediyseniz size tavsiyemiz aynı cv’yi bir de ingilizce yazmanızdır. Yazacağınız ingilizce özgeçmiş ingilizcenizin seviyesi hakkında bilgi ve ipucu verir, diğer adaylara karşı sizi bir adım daha öne geçirir.

6. Aktiviteler – Üyelikler – İlgi Alanları

Özgeçmişlerde bulunan bir diğer kısım da aktiviteler/üyelikler/ilgi alanları bölümüdür, bu bölüme hobiler de eklenebilir. CV’ler incelenirken bu bölüme özellikle dikkat edilir, yapacağınız iş ile ilgili herhangi bir kuruluşa, topluluğa üye iseniz bu sizin yararınızadır ve bunu mutlaka bu bölüme eklemelisiniz. Bu yapacağınız işi ne kadar ciddiye aldığınızı, iş ile ne kadar içli dışlı olduğunuzu gösterir. Bunların dışında yaptığınız aktiviteleri, hobilerinizi, ilgi duyduğunuz şeyleri yazacağınız bir bölümdür. Bu bölümü doldururken her hobinizi eklememelisiniz, başvurduğunuz iş ile ilgili, bu iş için size yararlı olduğunu düşündüğünüz hobilerinizi yazmalısınız. Yaptığınız iş için gerekli olması durumunda sahip olduğunuz ehliyet ve çeşitlerini de bu bölüme ekleyebilirsiniz.

7. Eğitimler – Sertifikalar

CV’lerde eğitimler/sertifikalar diye bir bölüm de bulunur, adından da anlaşılacağı gibi kısa ve net bir bölümdür. Sahip olduğunuz sertifika varsa veya herhangi bir mesleki eğitim kursuna dahil olduysanız bunları yazacağınız bölümdür.

8. Referanslar

Özgeçmiş formunun son kısmı olan referanslar bölümü de işi alabilmeniz için önemli bir bölümdür. Önemli bir bölümdür çünkü cv’nin doğru şekilde yazılıp yazılmadığı bu bölüme göre karar verilebilir. Bu bölüme 1 veya 3 tane referans ekleyemezsiniz, bu bölüme sadece ve sadece 2 adet referans eklemelisiniz.  Henüz yeni mezun olan kişiler genel olarak referans olarak hocalarından birini ve stajer olarak çalıştığı kurumu, bu kurumdaki üst birimini, amirini yazmaktadır. Referans göstermemek kesinlikle tavsiye edilmemekle beraber bir haktır da. Bu kısma “talep edildiğinde verilecektir”  şeklinde bir yazı yazmanız durumunda referans göstermek zorunda kalmazsınız ancak iş ve kariyer geleceğiniz için pek tavsiye edilmeyen bir seçenektir. Referans göstermemek yerine sağlam referans göstermiş olan kişilerin tercih edilme oranı her zaman daha çoktur. Referans olarak göstereceğiniz kişilerin size yararı olacağını düşündüğünüz kişiler olmasına dikkat etmelisiniz, akrabalarınızı referans olarak yazmamalısınız ve referans olarak yazacağınız kişilere mutlaka daha önceden haber vermelisiniz. Herhangi bir durumda referanslarınıza ulaşıldığında bu kişilerin henüz size referans olduğundan haberi yok ise işe alınma ihtimalinizde ciddi düşüş yaşanabilir.

 

Aramalar: , , ,

 

More Posts in CV Örnekleri

 
 

Paylaş 
 
 

3 Comments

  • Kenan

    10 yıldır loader operatörüyüm UZKA RAY AŞ. Ve CRCC ÇİN FİRMASINDA ÇALIŞTIM UZKA RAY AŞ : bursa metrosu adana metrosu Hatay demir celik fabrikası makas değiştirme edirne lüle burgaz TCDD yolu yenileme de aktif kepce operatörü ve ray üstünde giden eskavatör kullandım . CRCC ÇİN FİRMASI : eskişehir istanbul YÜKSEK HIZLI TREN PROJESİNDE ÇALIŞTIM YURT İÇİ YURT DIŞI HERYERDE ÇALŞRM 0543 498 6100

  • kadir aslan

    MERHABA MERKEZ AKSARAY DA İKAMET ETMEKTEYİM 15 YILDIR ELEKTİRİ TESSİSATCI OLARAK ÇALIŞMIŞLIGIM VAR YURTDIŞI TECÜBEM VAR ENKA ŞİRKETİLE RUSYA MOSKOVA STIY 12 PARSEL ŞANTİYESİNDE ELEKTİRİK TESSİSATCI SAHA ELEKTİRİK EKİP BAŞI OLARAK ÇALIŞTIM 2008.2009 YILARI ARASINDA ENKANIN VERDİGİ REVARANSIM VAR SAYGILARILA ARZ EDERİM İRTİBAT TEL 05354623764

  • erkan kırbaş

    merhaba istanbul zeytinburnunda ikamet etmekteyim 20 yıllık mesleğim bilişim bilgisayar yazılım donanım bilgimle acil iş arıyorum…

 
 

Leave a Reply