Online olarak iş bulabileceğiniz en iyi web siteleri

is_bulmak

TÜİK’in 2012 Mayıs ayında açıkladığı verilere göre, Türkiye genç nüfusundaki işsizlik oranı yüzde 15.9 olarak belirtiliyor. Çoğunlukla bu kesimi hedefleyen online iş bulma siteleri de bu sebeple ülkemizde oldukça ilgi gören mecraların başında geliyor. Gittikçe daha da kalifiye iş gücüne ihtiyaç duymaya başlayan işletmeler ise çareyi kariyer sitelerine ilan vermekte buluyor. Firmaların verdiği ücretli ilanlar sayesinde, ciddi bir sektör haline dönüşen iş ilanı sitelerini ve Türkiye’deki durumlarını araştırdık.

Yenibiris.com

Doğan Online’ın İş ve eleman ilanları sitesiYenibiris.com, ülkemizdeki en kapsamlı iş arama platformlarından biri. Sisteminde yer alan 14 milyondan fazla özgeçmiş ile, işletmeler için büyük bir data kaynağı olan sitede bir ayda ortalama 40 bin ilan yayınlanıyor. Gerek çok uluslu büyük şirketler, gerekse orta ve küçük ölçekli girişimlerin ilanlarını adaylarla buluşturan yenibiris.com’da 90 binden fazla kurumsal üye yer almakta. Yüzde 18.47 ile en çok satış-pazarlama alanında ilanın yer aldığı sitede mali işler-finansman ilanları ise yüzde 9.90 ile ikinci sırada yer alıyor. Aylık 1 buçuk milyon tekil kullanıcının ziyaret ettiği platformun ana sayfasında; yeni ve özel ilanlar da ayrı olarak kategorilendirilmiş.

Kariyer.net

Türkiye’nin en büyük aday veritabanlarından birine sahip insan kaynakları sitesi Kariyer.net 1999 yılında yayın hayatına başladı. Ülkemizdeki ilk online iş bulma platformu olan site, 15 milyondan fazla özgeçmiş ile birçok işverenin ilk başvurduğu adreslerin başında geliyor. 260′ın üzerinde çalışanıyla ülke çapında 11 bölgeye hizmet veren Kariyer.net’in bünyesinde ayrıca, 35 bin üye işveren ile her gün 41 bin ilan paylaşılıyor.Sigortam.netGittigidiyorNeredekal.com, gibi yatırımları bulunan iLab Holding‘in bünyesinde yer alan Kariyer.net, ayrıca her ay 80 sayfalık bir insan kaynakları ve iş dünyası dergisini de çıkarıyor.

Secretcv.com

İş arayanlarla eleman arayan firmaları online ortamda buluşturan insan kaynakları sitesi Secretcv.com, veri tabanında Ağustos 2012 rakamlarına göre 14 bin beşyüz aday öz geçmişi ve 32 bin üye firma bulunduruyor. Ankara, Bursa, İzmir ve Antalya bölge ofisleriyle 2000 yılından beri hizmet veren site ayrıca; perakendecv.comturizmcv.comsağlıkcv.com,lojistikcv.com gibi sektörel siteleriyle de online dünyada yer alıyor. En son yayınlanan iş ilanlarının ön plana çıkarıldığı ana sayfa tasarımında özellikle üniversite öğrencilerine odaklanan “Üniversiteliler Anlatıyor!” gibi kategori başlıkları da mevcut.

Elemanonline.com

DB Danışmanlık Hizmetleri’ne ait olanelemanonline.com, 2005 yılından bu yana faaliyet göstermeye devam ediyor. Firmalardan kayıt olma esnasında herhangi bir ücret talep etmeden cv görüntüleme, adayla mesajlaşma ve adayları mülakat durumlarına göre gruplama özellikleri sunan sitede yerel ve orta ölçekli işletmelerin ağırlıkta olduğunu belirtelim. Başvurulan ilanlara oldukça hızlı geri dönüşler aldığını belirten kullanıcılar, elemanonline.com’da Türkiye’nin dört bir yanında birçok farklı kategoride iş ilanına ulaşma imkanına erişiyor. Alexa verilerine göre en çok ziyaretçi alan iş bulma sitelerinden olan Elemanonline, sade tasarımı ile de kullanıcılarına kolay bir iş arama deneyimi sunuyor.

Monster.com.tr

İlk olarak 1994 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet göstermeye başlayan Monster, dünyanın ilk online kariyer sitesi olma avantajıyla global pazarlarda oldukça başarılı işlere imza atmıştı. 80 milyonun üzerinde özgeçmiş ile dünyanın en fazla CV veri tabanına sahip kariyer sitesinde, her gün dünyada 7 milyonun üzerinde iş araması yapılıyor. 2008 yılında Türkiye pazarına adım atan site, dünya çapında 60’dan fazla ülkede faaliyet göstermeye de devam ettiğini belirtelim. Adayların iş bulma yarışında oldukça işlerine yarayan sektör tavsiyelerini de paylaşan monster.com.tr ayrıca ana sayfasında “öne çıkan firmalar” ve“en popüler iş ilanları” kategorileriyle de kullanıcılarına yol gösteriyor. Geçtiğimiz aylarda mobil uygulamasıyla da hizmet vermeye başlayan site, iPhone veya iPod touch cihazlarda kullanılabilir durumda.

Careerjet.com.tr

Careerjet, diğer birçok iş ilanı arama sitelerinin aksine kendi bünyesinde ilan paylaşmayan, ancak internetteki diğer ilanları bulmanıza imkan veren iş arama motoru olarak öne çıkıyor. İnternette yer alan firmalar, iş bulma kurumları ve iş arama sitelerinde yayınlanan tüm güncel iş ilanlarına tek noktadan erişim imkanı sunarak, reklamsız arayüz tasarımı ile daha kolay bir erişim sağlayan Careerjet, 90 ülkenin üzerinde 28 dilde hizmet vermekte. Ortak çalışan bilgisayar ağında özel bir yazılım sayesinde web sitelerini tarayıp ve firmaların listelenmiş olan iş ilanlarını tanımlayan site, bu sayede ilgili tüm ilanları ziyaretçilerine sunmayı hedefliyor.

Bu yazı www.eticaretmag.com sitesinden alınmıştır.

 

Aramalar: , ,

 

Paylaş 
 
 
 

Leave a Reply