İşsiz kalmak…

İşten çıkarılmak, işsiz kalmak veya istenilmeyen bir işte düşük maaşla mecburiyetten çalışmak bir insanın başına gelebilecek en büyük travmatik durumlardan biridir. Bu gibi olumsuz durumlarda önümüze bakmak ve olumsuz psikolojiden kurtulmak en doğrusu olacaktır bunun yanında yapılabilecek yasal ve alternatif çözümler olduğunu bilmenizde de fayda var. Birkaçına bu yazımızda yer verdik, faydalı olacağını umuyoruz.

issizlik

Kendi isteğiniz veya kusurunuz dışında işten çıkarılıp işsiz kaldıysanız hala maaş alabilirsiniz. Gelişmiş ülkelerde uzun zamandır uygulanan ve ülkemizde de son birkaç yıldır yeni sosyal güvenlik yasasıyla tanınan bir hak olan işsizlik maaşı. 4447 işsizlik sigortası kanununa göre çıkarıldığınız yerde 120 gün kesintisiz çalışmış olmak ve son 3 yılda 600 gün sigorta priminizin ödenmiş olması kaydıyla işsizlik maaşına hak kazanırsınız. Tek yapmanız gereken bulunduğunuz yere en yakın bir İşKur Temsilciliğine 30 gün içince başvurmanız.

Devletin eşi vefat etmis ve sigortası olmayan kadınlara da dul maaşı bağlayan bir uygulaması halen yürürlüktedir. Bu durumda bulunduğunuz ile bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na istenen belgelerle başvurmaları yeterli olacaktır. İnceleme sonucunda ilgiye kişiye aylık olarak bağlanacaktır. Peki dul maaşı ne kadar? E-devlet sistemi üzerinde bulunan SGK Kurumundan sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

Eğer çalıştığınız işte geliriniz geçimizi sağlama noktasında yeterli gelmiyorsa ek iş yapmak yararınıza olacaktır. Yarı zamanlı iş olarak da tanımlanan bu iş fırsatlarını İşKur internet sitesinden veya bulunduğunuz bölgede yer alan İşKur bölge müdürlüklerine ve şubelerine giderek de öğrenebilirsiniz. Ek iş yapmak birkaç ay içinde bütçenizi düzeltebileceği gibi yeni deneyimler ve çevre yaratarak belki de başka bir işte uzmanlaşmanızı bile sağlayabilir.

Sonuç olarak unutulmaması gereken bir nokta varsa o da her olumsuzluğun zamanla ve sabırla düzelebileceğidir. İşsiz kalmak dünyanın sonu değil, ve hatta sizi yetenekleriniz doğrultusunda daha memnun edebilecek bir fırsata bile dönüşebilir.

 
 

Paylaş 
 
 
 

Leave a Reply