Hostes Nasıl Olunur?

Hostes nasıl olunur
Hostes Okulu
Mesleğin eğitimi THY Eğitim Müdürlüğünde verilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liselerinde de Host ve Hosteslik eğitim-öğretim programı bulunmaktadır. Ayrıca özel kuruluşlarda da host ve hosteslik alanında eğitim verilmektedir.

Hostes Okulu Kaç Yıllıktır
Hostes ve Host adaylarına, Türk Hava Yolları Uçuş Ekibi Eğitim Müdürlüğünde kabin memurları başlangıç temel eğitim programı doğrultusunda 3 haftalık kurs düzenlenir. Bu kursta, kabin memuru görev ve sorumlulukları, yemek servisi, tiplerine göre uçaklar (B-737 Tipi vb.), uçuş teorisi, meteoroloji, havacılık ingilizcesi, ilk yardım, insan ilişkileri, uçuş emniyeti, anons diksiyon konularında dersler verilir. Özel kuruluşlarda Mesleki ingilizce Turizm sektörünün gerektirdiği; seyahat organizasyonu, konaklama, rezervasyon. Yabancı para birimleri, teknik bilgiler, diksiyon vb. Konularda eğitim verilmektedir.

Hostes Meslekte İlerleme
Meslekte en az 5 yıl çalışmış, tecrübeli, istenilen niteliklere sahip olanlar amir olabilirler. (kontrol hostesliği gibi) Düzenlenen eğitim programlarına katılarak başarılı oldukları takdirde, Kabin memurluğu eğitiminde öğretmenlik görevi alabilirler.

Hostes Görevleri
Uçağın hareketinden önce yapılan toplantıya katılır ve yönergeyi okur, Uçağın içinin temizliğini kontrol eder, Arka sağ ve sol güvenlik önlemlerini kontrol eder, Yolculara verilecek ikram malzemelerini teslim alır, Yolcuların uçağa yerleşmesine, el bagajlarının, palto vb. eşyanın baş üstü dolaplarına konmasına yardımcı olur, Özel yardıma ihtiyacı olan hasta, yaşlı, çocuk vb. yolcularla ilgilenir, Yolcuların sayımını yapar ve kalkış sırasında kemerlerini bağlayıp bağlamadıklarını kontrol eder, Yolculara hava durumu, uçuş koşulları ve tehlike halinde yapılması ve yapılmaması gereken davranışlar hakkında bilgi verir, içecek ve yemek servisleri yapar, İniş hazırlıklarını yapar ve yolcuların güvenlik içinde inişlerini sağlar.

Hostes Kullanılan Malzemeler
Çeşitli yiyecek ve içecek ikram malzemeleri, İkram arabası, çatal, bıçak, kaşık, tabak vb.

Hostes Özellikleri
Hostes olmak isteyenlerin: Boyları 1.63-1.80 cm(bayanlar için), 1.70-1.85 (erkekler için) arasında olan, Yaşları 19-29 arasında olan, aynı anda birçok şeye dikkat eden, kuralları uygulayabilen, İnsanlara hizmet etmekten, güçsüzlere yardım etmekten hoşlanan, Uzun süre ayakta durabilen ve güç koşullarda vücut dengesini koruyabilen, Güler yüzlü, dışa dönük, tedbirli, temiz ve düzenli kimseler olmaları ve yabancı dil (özellikle İngilizce) bilmeleri gerekir.

Hostes Çalışma Alanları
Hava taşımacılığındaki modern ve hızlı gelişmeye paralel olarak bu hizmeti veren şirketler her geçen gün artmaktadır. Bu şirketler hizmeti daha iyi yapabilmek için birbirleriyle yarışma halindedirler. Bu yüzden hizmeti çok iyi yapan kabin memurları her zaman yüksek ücretle gelişmiş hava taşımacılığı şirketlerinde çalışma olanağına sahiptirler. Türk Havayolları ve diğer özel havayolu şirketlerinde genellikle uçuş görevlerinde, nadiren de yer hizmetlerinde çalışabilirler.

 

Aramalar: , , ,

 

More Posts in Meslekler

 
 

Paylaş 
 
 

2 Comments

  • Yaprak

    Merhabalar ben CV mi nasıl dolduracağımı bilemiyorum bana bu konuda yardımcı oluşanız çok memnun olurum.

  • Yaprak

    Merhabalar ben Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İşletme Bölümü Mezunuyum.Boyum:1.80.İngilizcem var.Uçuş hostesi olmak istiyorum.İlginiz için şimdiden teşekkürler..Tel:05397781731

 
 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir