Adalet Bakanlığı Personel Alımları 2013

Adalet Bakanlığı

Adalet Bakanlığı

Adalet Bakanlığı’na, taşra teşkilatında çalıştırılmak üzere 5 bin 60 personel alınacak.

TBMM Adalet Komisyonu, birden fazla dairesi bulunan büyük adliyelerdeki hukuk mahkemelerine gelen dosyaların dava konularına göre tevzi edilerek mahkemelerin uzmanlaşmasını amaçlayan tasarıyı kabul etti. Tasarıya göre Adalet Bakanlığı’na, taşra teşkilatında çalıştırılmak üzere 5 bin 60 personel alınacak.

Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısına göre, davanın esastan reddi veya kabulünü içeren kesin bozmaya uyularak verilen kararların önceki bozmayı ortadan kaldıracak şekilde yeniden bozulması üzerine, alt derece mahkemesince verilen kararın temyiz edilmesi halinde inceleme, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nca yapılacak.

MAHKEMELERDE İŞ BÖLÜMÜ

Aynı yargı çevresinde birden fazla idare veya vergi mahkemesinin faaliyet gösterdiği hallerde, ihtisaslaşmanın sağlanması amacıyla gelen işlerin yoğunluğu ve niteliği dikkate alınarak, mahkemeler arasındaki iş bölümü Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nca (HSYK) belirlenebilecek. Bu kararlar Resmi Gazete’de yayımlanacak. Mahkemeler, tevzi edilen davalara bakmak zorunda olacak.

HSYK, aynı yargı çevresinde birden fazla idare veya vergi mahkemesi kurulması halinde 6 ay içinde mahkemeler arasındaki iş bölümüne ilişkin karar verecek. Kararda mahkemelerin iş bölümü esaslarına göre çalışmaya başlayacakları tarih de belirtilecek. Mahkemelerin iş bölümü esaslarına göre çalışmaya başlayacakları tarihe kadar açılmış olan davaların görülmesine bulundukları mahkemelerde devam olunacak.

Hakim ve savcıların uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin uygulanmasına ilişkin çalışmaları da mesleki başarılarının değerlendirilmesinde dikkate alınacak. Böylece, ilgili kanunlardaki ”sulh” veya ”arabuluculuk” hükümlerinin etkin uygulanmasının sağlanması amaçlanıyor. Hakim ve savcıların alternatif uyuşmazlık çözüm yollarını uygulamaları teşvik ediliyor.

Yurtdışında görevlendirilen hakim ve savcılar, Dışişleri Bakanlığı memurlarına sağlanan hak, ödenek ve imkanlar ile kira yardımından yararlandırılacak.

Mahkemeye gelen işler sayısal anlamda tevzi edilmek yerine, aynı mahkemenin numaralı şekilde isimlendirilmiş daireleri arasında, gelen işlerin dava konuları esas alınarak paylaştırılacak. Böylece, birden fazla dairesi bulunan bazı büyük adliyelerdeki hukuk mahkemelerine gelen dosyalar, dava konularına göre tevzi edilerek mahkemelerin uzmanlaşması amaçlanıyor.

İŞ DAĞILIMINI HSYK YAPACAK

Buna göre, iş durumunun gerekli kıldığı yerlerde hukuk mahkemelerinin birden fazla dairesi oluşturulabilecek. Bu daireler numaralandırılacak. İhtisaslaşmanın sağlanması amacıyla, gelen işlerin yoğunluğu ve niteliği dikkate alınarak, daireler arasındaki iş dağılımı HSYK’ca belirlenebilecek.

Daireler, tevzi edilen davalara bakmak zorunda olacak. Böylece, mahkeme, HSYK kararı uyarınca kendisine tevzi edilen dosya hakkında, dosyaya aynı yer mahkemesinin başka bir dairesince bakılacağı gerekçesiyle gönderme kararı veremeyecek. Ancak, aynı yerdeki hukuk mahkemeleri arasında (örneğin asliye hukuk ile tüketici mahkemeleri) arasında görevsizlik ya da yetkisizlik kararı verilmesine herhangi bir engel bulunmayacak.

BU CEZA ORTADAN KALKIYOR

Tasarıyla, kanuna aykırı olarak eğitim kurumu açan veya işleten kişilere verilen hapis cezası ortadan kaldırılıyor. Buna göre, TCK’nın, ”kanuna aykırı olarak eğitim kurumu açan veya işleten kişilere verilen üç aydan bir yıla kadar hapis veya adli para cezası verilmesini” öngören maddesi yürürlükten kaldırılacak.

5 BİN PERSONEL ALINACAK

Adalet Bakanlığı’na, taşra teşkilatında çalıştırılmak üzere 5 bin 60 personel alınacak.

 
 

Paylaş 
 
 

74 Comments

 • Sevda

  Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. Ankara’da ikamet ediyorum.Bakanlığınızda çalışmak istiyorum.

 • tülay

  05412702206 bakanlığınızda çalışmak isterim saygılarımla

 • tülay

  2013 kimya mühendisliği mezunuyum bu bölümü okurken gıda mühendisliği ile çift anadal yaptım yanı hem gıda hem kimya mühendisiyim ancak yeni mezun olduğum için iş bulamıyorum.yeni evlendim çalışmaya ihtiyacım var antalyada oturuyorum teşekkürler

 • sercan sönmez

  kamu yönetimi mezunuyum işe ihtiyacım varr

 • nafiye erdogdu

  Benim icin kabul edilmemden ote bisey yok tekmuhasebe .4 yil must hizm ve kasa8 yil gorev aldigim yerler tesekkurler.

 • selda öksüz

  1989 doğumlu,Çocuk gelişimi bölümü ön lisans mezunuyum.ücretli öğretmenlik yapıyorum. İstanbul Ümraniye’de ikamet etmekteyim.Bakanlığınızda Çalışmak isterim./05427980935/ Saygılarımla.

 • selda

  1989 doğumlu,Çocuk gelişimi bölümü ön lisans mezunuyum. Bünyenizde çalışmak isterim.05427980935

 • MEHMET KARADUMAN

  1988 doğumlu iktisat mezunuyum ingilizce bilgisayar bilgim var.05383280758

 • fatma

  merhabalar eğitim fakültesi 2007 fen bilgisi öğretmenliği mezunuyum.sizinle çalışmak isterim.saygılarımla…

 • sevgi

  işletme bölümü mezunuyum.(daha önce adliye,avukatlık v.s benzer işerde çalıştım) samsunda ikamet etmekteyim…sizinle çalışmak ister gereğinin yapılmasını arz ederim.

 • sevgi

  işletme bölümü mezunuyum.(daha önce adliye avukatlık v.s işlerinde çalıştım)samsunda ikamet etmekteyim ,sizinle çalışmak isterim saygılarımla gerginin yapılmasını arz ederim.

 • ilkay tölleş

  tarih bölümü mezunuyum.Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde çalışmaktayım. kpss puanım 71.bakanlığınızda çalışmak isterim.gereğinin yapılmasını arz ederim.

 • uygar denizli

  sizinlen çalışmayı çok isterim eğer uygun görülürse görüşebiliriz

 • MEHMET KANDEMİR

  lise mezunuyum güvenlik sertifakam silahlı sizinle çalışmak bana güç ve gurur verir gereğinin yapılmasını arz ederim

 • Halide Gulver

  Merhaba Edirne Kesan da oturuyorum 1981 dogumluyum lise mezunuyum Kpss den 63.8 puan aldim issizim sizinle calismak isterim.tlf.05372044656

 • Halide Gulver

  Merhaba Edirne Kesan da oturuyorum 1981 dogumluyum lise mezunuyum Kpss den63.8aldim issizim sizinle calismak isterim.

 • mervenur başaran

  KARADENİZ TEKNİK UNİ. İİBF MALİYE BÖLUMU MEZUNUYUM VE MEB ONAYLI BİLGİSAYAR SERTİFİKASI .İNGİLİZCE SERTİFİKASI,MALİYET MUHASEBELİ BİLGİSAYAR SERTİFİKASI BULUNMAKTADIR.AYRICA BAŞKAN İMZALI SİYASET AKADEMİSİ GENÇLİK MECLİSİ ADI ALTINDA SERTİFİKAM BULUNMAKTA. B,R ÇOK AKTİF SİYASETE YONELİK SEMİNERLER VE KONUŞMALI DERS İÇEREN TOPLANTILARA KATILDIM .SİZLERLE ÇALIŞMAKTAN MUTLULUK DUYARIM TEŞEKKURLER.

 • ÖZKAN ÖZTÜRK

  Muhasebe İşletme Lisans mezunuyum.1988 doğumluyum Keçiören de ikamet etmekteyim Bilgisayar Operatörlüğü ve İşletmenliği sertifikam var. SİLAHLI Özel Güvenlik sertifikam var.Büro yönetimi sertifikam var B sınıfı ehliyetim var.Kurumunuzda çalışmaktan mutluluk duyarım teşekkür ederim.0543 663 22 90

 • hakan taflan

  mrb.23 yasinda mersin merkezde ikametgah etmekteyim 2
  yillik elektrik teknisyeni mezun uyum.bilgisayar programlar
  i eğitimi aldim sertifikam vardir. diksiyonum düzgün ve
  insanlarla olan
  iletişimim iyidir.tel:05079808402

 • nuriye

  22 yasindayim magza mudur yardimcisiyimm istanbul gaziosmanpasa ikamet etmekteyim kurumunuzda calismak istiyorum

 • davut

  Iyi gunler.eskisehir dogumluyum.26yasindayim evliyim bir cocugum var 2yil uzman erbas olarak gorev yaptim.kurumunuzda calismak istiyorum

 • AYSUN YALÇIN

  Merhaba, 1993 istanbul doğumluyum. Çekmeköy’de ikamet etmekteyim. 2011 validebağ nadolu sağlık meslek lisesi hemşirelik, 2013 marmara üniversitesi ambulans ilk ve acil yardım paramedik mezunuyum. Atanamadım adalet bakanlığında çalışmak istyorum. Saygılarımla.

 • aysun yalçın

  Merhaba, 2011 validebağ nadolu sağlık meslek lisesi hemşirelik, 2013 marmara üniversitesi ambulans ilk ve acil yardım paramedik mezunuyum. Atanamadım adalet bakanlığında çalışmak istyorum. Saygılarımla.

 • ayşegül

  merhaba eğitim fakültesi fen bilgisi öğretmenliği 2013 mezunuyum. 1990 doğumluyum. Ankara da ikamet etmekteyim.sizlerle çalışmaktan onur duyarım.

 
 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir